Author Topic: русизм VS росіянізм  (Read 5139 times)

SS.

  • Veteran
  • *****
  • Posts: 706
русизм VS росіянізм
« on: 25 November 2009, 22:49:22 »
Самий у порівняльних формах прикметників – типовий русизм. Ми часто чуємо це у розмовній мові, але то не є літературною нормою. (Напр., пор.: самый лучший друг – найкращий друг, самый понятный – найбільш зрозумілий).
А чи не час відмовитися в укр мові від "росіянізму" "русизм", даруйте за каламбур  :)
Це слово вже навіть в словнику є РУСИ?ЗМ (слово, зворот, запозичені з російської мови), РОСІЯНІ?ЗМ рідше. Й ілюстрація слововжитку з наукової літ-ри подається.
англ мова - англіцизм
рос мова - росіянізм

Л.Л.

  • User
  • ***
  • Posts: 234
Re: русизм VS росіянізм
« Reply #1 on: 26 November 2009, 00:59:21 »
Quote
А чи не час відмовитися в укр мові від "росіянізму" "русизм", даруйте за каламбур   
Це слово вже навіть в словнику є.
англ мова - англіцизм
рос мова - росіянізм

німецька - німчизм,
польська - польщизм? ;D
Здається, десь на мовних форумах такі варіанти пропонували.

Сприймаю "русизм" і "росіянізм" як синоніми і не "заморочуюсь" на тому особливо. :)

SS.

  • Veteran
  • *****
  • Posts: 706
Re: русизм VS росіянізм
« Reply #2 on: 26 November 2009, 12:04:22 »
Вашу б толерантність та й поширити далі  ;D
А наведені вами приклади ілюструють, передовсім, те, що словотворчість має певні обмеження.
Моя ж ідея полягає у нагальній потребі звільнятися від невмотивованих росіянізмів. І починати краще з самого терміна.

Л.Л.

  • User
  • ***
  • Posts: 234
Re: русизм VS росіянізм
« Reply #3 on: 26 November 2009, 12:20:54 »
Quote
Моя ж ідея полягає у нагальній потребі звільнятися від невмотивованих росіянізмів. І починати краще з самого терміна.


Питання у тому, ЯК це зробити? ;)

SS.

  • Veteran
  • *****
  • Posts: 706
Re: русизм VS росіянізм
« Reply #4 on: 26 November 2009, 12:30:14 »
Як мінімум починати з себе. Використовувати його в мовленні і в "писанні" :) Без ідеології, просто як влучніший, прозоріший - а це основні вимоги до терміна.

Л.Л.

  • User
  • ***
  • Posts: 234
Re: русизм VS росіянізм
« Reply #5 on: 26 November 2009, 13:00:44 »
Quote
Як мінімум починати з себе. Використовувати його в мовленні і в "писанні"  Без ідеології, просто як влучніший, прозоріший - а це основні вимоги до терміна.

З себе не можу - можу лише з вас ;D
Тільки деяким авторам, якщо слова немає в словнику або написано "рідковживане", нізащо  не доведеш, що воно "влучніше і прозоріше".